Polskie spotkanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Stało się już "wiekową tradycją", że po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy to już wszyscy wrócą z buszu do swoich "pokoi" w mieście Wewak, spotykamy się razem na wspólnej wigilii.

Przed 8 laty, kiedy po raz pierwszy w niej uczestniczyłem bylł nas w porywach do 20 osób, o ile pamięć mnie nie myli (masło i cholesterol robią swoje:)). W tym roku było nas zaledwie 7. Część z misjonarzy wyjechała z Papui po "nastu", czy też więcej latach pobytu ze wzgledów zdrowotnych, bądź też zostali oddelegowani do pracy w Polsce czy innych krajach na całym świecie.

Tydzień wcześniej odbyła się polska wigilia, na którą zaproszeni zostali wszyscy Polacy pracujący w Papui Nowej Gwinei. Spotkanie odbyło się w sąsiedniej prowincji Madang, na które to zjechało ponad 50 rodaków. 

Więcej…
 
Pojednanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   

Słyszałem gdzieś takie powiedzenie: ?Ojciec dobry, matka dobra, a dzieci...?. Czasami taka rzeczywistość występuje i tutaj, w naszej parafii.

Mam w Mandi dwie dobre liderki kościelne i członkinie Legionu Maryi. Niestety między ich dziećmi zdarzyło się coś strasznego ? pewnego dnia syn jednej zgwałcił córkę drugiej. Jedna z liderek była w pobliskim domu, kiedy chłopak zaciągnął dziewczynę w krzaki. Tak więc nakryła go na gorącym uczynku. W złości po tym, co się stało, po dyskusji z całą rodziną strona pokrzywdzona (krewni dziewczyny) postanowiła tego chłopaka oddać w ręce policji. Matka i rodzina chłopaka chciała go wziąć w obronę i rozwiązać to na poziomie sądu wioskowego i pieniężnej rekompensaty. Jednak matka dziewczyny się nie zgodziła i, jak zwykle tu jest, zaczęły się kłócić, ?obrzucać błotem? i pewno gdyby ich inni nie powstrzymali doszłoby do rękoczynów.

Więcej…
 
Zakończenie roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Wraz z końcówką roku kalendarzowego zbiega się w kościele papuaskim zakończenie rocznej pracy poświęconej przygotowaniu dzieci i młodzieży do sakramentów I Komunii Świętej i bierzmowania.

W tym roku na Kairiru I Komunię Świętą przyjęło 353 osoby, a sakrament bierzmowania 412 kandydatów.

Było to wielkie przeżycie w sercu każdego, który po raz pierwszy w przyjął Jezusa w Komunii Świętej, jak i w sercu tych osób, które otrzymały z rąk ks. bp Anthony Burggess'a sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

Chyba jeszcze nie było takiego roku, by tak wielka liczba osób przystąpiła do tych sakramentów. A ja wraz z nimi wszystkimi cieszę się ich radością.

Ks. Paweł Kotecki SAC

 
Wizyta z Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Paweł Kotecki SAC   

W prawie naszego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego /Księża i Bracia Pallotyni/ jest zapis, iż przełożony powinien przynajmniej raz podczas swojej kadencji odwiedzić wszystkie miejsca gdzie żyją i pracują pallotyni należący do jego prowincji. I tak się też stało u nas. Nasz ksiądz Prowincjał Kazimierz Czulak doleciał do nas, do Papui Nowej Gwinei, 30 listopada w godzinach wieczornych. Zmęczony, niewyspany, ale szczęśliwy ze już jest na miejscu.

W tym roku obchodzimy jako pallotyni skromny jubileusz naszej pracy i obecności na ziemi papuaskiej. 20 lat minęło od momentu kiedy to dwaj polscy pallotyni ks. Krzysztof Morka i ks. Marian Wierzchowski postawili pierwsze kroki na Rajskiej Wyspie. I tak w przeciągu 20 lat przewinęło się przez ten kraj 10 pallotynów, którzy przez dłuższy bądź krótszy okres czasu głosili Ewangelie na papuaskiej ziemi. Tak wiec nasz skromny jubileusz i jego celebracje wpletliśmy w program wizytacji ks. Prowincjała.

Więcej…
 
Kim naprawdę jestem? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

W jednym z polskich filmów, który nota bene bardzo lubię, podczas wywiadu pada niespodziewanie pytanie: ?Powiedz mi, kim tak naprawdę jesteś, Panie N. N".

Trudno pisać o sobie samym, lepiej pisze się o innych, o swoich doświadczeniach czy też sytuacjach, których człowiek z premedytacją czy też przez czyste zrządzenie losu był świadkiem. Ale o sobie? Nigdy nie pisałem pamfletu na swój temat, więc proszę wybaczyć wszelkie uchybienia, które przez nieuwagę, nie z zamysłu, mogą się pojawić.

Mężczyzna, lat 35; 1,98 wzrostu. Wagę pominę. A tak naprawdę i przede wszystkim to kapłan od 10 lat, pallotyn. Swoją przygodę kapłańskiego życia rozpocząłem w polskiej parafii Międzyrzecz, gdzie spędziłem dwa piękne lata. Rok przebywałem w Szkocji w Livingston, gdzie pod bacznym okiem tutora, ks. Jurka Suszko SAC i nauczycieli ze Stevenson College stawiałem pierwsze kroki w języku angielskim oraz w pracy parafialnej, posługując się innym językiem niż polski. Przy okazji pozdrawiam gorąco wszystkich, moich dawnych parafian, z którymi dzieliłem radości i smutki.
Po tym przygotowaniu wyleciałem do Papui Nowej Gwinei, do której dotarłem... ... 3 listopada 2003 roku. Minęło już prawie 7 lat od czasu, gdy przybyłem do miejsca, dźwięcznie nazwanego ?Rajską Wyspą".

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 10