I Komunia św. w Romie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Z życia misjonarzyNo, nie znaczy, że mali parafianie pojechali do Ojca Świętego do Rzymu, ani ze Papież przyjechał do parafii tutaj. Otóż parafia, gdzie odbyła się I Komunia św. nazywa się Roma, mały Rzym w Papui.

Podczas nieobecności proboszcza, ks. Jacka, który przebywa w Polsce na leczeniu, każdego miesiąca ktoś z nas dojeżdża do dwóch parafii Roma i Warabung z posługą duszpasterską. A tego razu dzieci były przygotowane i z tęsknotą wyczekiwały dnia swojej I Komunii św. A było ich 62.

Dzień wcześniej I spowiedź św. Rozpoczęliśmy o 9 rano. Po spowiedzi dzieci, spowiedź rodziców i tych którzy chcieli. Zajęło mi to, bagatelka, od 9 do 17 z przerwą 30 minut w 3 turach. Pod koniec nie wiedziałem jak się nazywam. Dzień po, wielka uroczystość.

Więcej…
 
Modlitwa Jana XXIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja   

Panie Jezu Chryste, spojrzyj, prosimy, na swoich misjonarzy: kapłanów i braci, siostry i świeckich, którzy wszystko opuścili, aby dawać świadectwo słowu Twemu i Twej miłości.
Bądź im tarczą potężną i podporą silną, ochrona przed gorącym wichrem i osłoną przed żarem południa, zabezpieczeniem przed potknięciem się i pomocą w upadku.


Prowadź ich. Podnoś na duchu. Słowem i przykładem swoim oświecaj w przeciwnościach i niebezpieczeństwach.

Więcej…
 
Pojednanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   

Słyszałem gdzieś takie powiedzenie: ?Ojciec dobry, matka dobra, a dzieci....?. Czasami taka rzeczywistość występuje i tutaj, u nas na parafii.

Mam w Mandi 2 dobre liderki kościelne i członkinie Legionu Maryi. Niestety między ich dziećmi zdarzyło się coś strasznego, bo pewnego dnia syn jednej zgwałcił córkę drugiej. Jedna z liderek była w niedalekim domu kiedy chłopak zaciągnął dziewczynę w krzaki. Tak więc nakryła go na gorącym uczynku.

W złości po tym co się stało, po dyskusji z całą rodziną postanowili tego chłopaka oddać w ręce policji. Matka i rodzina chłopaka chcieli go wziąć w obronę i rozwiązać to na poziomie sądu wioskowego i pieniężnej rekompensaty. Jednak matka dziewczyny się na to nie zgodziła i jak to zwykle tu jest zaczęły się kłócić, ?obrzucać ustnym błotem? i pewno gdyby ich inni nie powstrzymali doszłoby do rękoczynów. Oczywiście cała sprawa stała się powszechnie znana i ludzie zaczęli o niej mówić. W szczególnie obraźliwy sposób zaczęli mówić o organizacji, do której obie kobiety należą tj. Legionie Maryi.

Więcej…
 
Wizyta na Kairiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Misjonarze pisząDokładnie w Boże Ciało, popołudniem, łódka ze szkoły średniej przywiozla na Kairiru dwójkę gości ze Stanów Zjednoczonych, małżeństwo: Loyd & Nancy. Zamieszkali u mnie przez kilka dni.

Ów czas przeznaczony był na rekolekcje dla studentów szkoły średniej jak i dla całej reszty parafii, którzy chcieli posłuchać wykładów i szkół w języku angielskim.

Przez 3 dni młodzież stawała się, mam nadzieję, mądrzejsza na temat dojrzewania, dokonywania wyborów, zagrożeń jakie niesie ze sobą alkohol, AIDS.

Więcej…
 
Jaki duch??? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Misjonarze pisząPrzed świętem Zesłania Ducha Świętego wzmożona staje się aktywność grup charyzmatycznych, które przez większość roku śpią, jakby w letargu, ożywiając się  przed Pentacost. Niestworzonych pomysłów i idei jak celebrować owe święto naprawdę nie brakuje. Niektóre pomysły, o których wolę nie pisać, przyprawiają człowieka o gęsią skórkę, bądź też o czystą złość.

Ale nie o tym chcę pisać. Zadaje sobie pytanie, jaki duch prowadzi Papuasów???? Duch Święty czy tez "duch" tej ziemi: przemoc, pieniądze, strach...

Całkiem niedawno wracałem do siebie na wyspy z "miasta" po uzupełnieniu zapasów żywności i po załatwieniu naglących spraw. Dopływając do jednej z wysp słyszę krzyki, hałasy, wyzwiska rzucane przez mężczyznę pod adresem swojej zony. A wszystko to pod chałupą-posterunkiem jedynego policjanta na wyspie. Gdy zacząłem rozpakowywać łódź, owi rozwścieczeni na siebie małżonkowie udali się w kierunku swojego domu w sąsiedniej wiosce. Po godzinie dotarła do mnie wiadomość: po drodze mąż utopił swoją żonę w pobliskiej rzece. Oddał się w ręce policjanta i za parę godzin tą samą łódką płynęło do miasta ciało kobiety-żony i on: morderca-mąż.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 10