Teologia Misji
Gniew PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   

Przed laty w Boram, około 2 w nocy, obudziły mnie trzaski i płacz. Gdy otworzyłem oczy, ujrzałem łunę pożaru. W odległości ok. 100 m, za małym mangro (zaroślami), palił się dom. Słychać było jedynie trzaski i płacz. Żadnych innych odgłosów.

Rano ludzie powiedzieli mi, co się stało. Ojciec powrócił do domu późną nocą, po ?ichnej balandze?. I bardzo się zdenerwował, bo jedzenie z kolacji było zupełnie zimne i stwardniałe. W złości wziął pojemnik z naftą, oblał dookoła dom i... podpalił. Śpiący w domu zdążyli uciec, ale cały ich dobytek spłonął. A to był ? jak na tutejsze warunki ? dobry dom, semi permanent.
Na drugi dzień ten ojciec był bardzo sorry, czyli żałował tego, co zrobił w gniewie.

? Tuż przed Bożym Narodzeniem był pogrzeb kobiety na Karasau Island. W niedzielę rano wszyscy szykowali się do kościoła, bo oboje rodzice należeli do Legionu Maryi. Ojciec poszedł się myć do źródełka, ok. 100 m od domu. W tym czasie matka zaczęła narzekać, że nie może przygotować jedzenia, bo ich kuchnia przecieka i o mało się nie zawali.
Matka kierowała te narzekania do 21-letniego syna, który chociaż jest już dorosły, ale wciąż ?zbija bąki?, a nie chce wziąć się za robotę i poprawić kuchnię. Zdenerwowany tym narzekaniem syn uderzył matkę. Ta upadła. Poprawił kilkoma kopniakami. Po 5 minutach matka już nie żyła.

Więcej…
 
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   

Kto nie zastanawia się nad tym, nie dojdzie do wniosku ? a nawet nie zauważy ? jak bardzo się zazębiają i pociągają za sobą: jeden GRZECH GŁÓWNY z DRUGIM GRZECHEM GŁÓWNYM. Są od siebie zależne! Pojedynczo jakoby nie istnieją! Jeden lub drugi są najczęściej dominujące, ale zawsze w ich ?cieniu? są pozostałe.

Stąd w OBŻARSTWIE z OPILSTWEM są pozostałe ? wspomagające... jak chciwość, zazdrość, lenistwo... często towarzyszy im nieczystość... Gdy więc chodzi o NIEUMIARKOWANIE... warto sobie postawić pytanie: ?Czy żyję po to, żeby jeść? Czy też jem po to, żeby żyć??
Nie jest przecież celem życia człowieka zaspokajanie hedonistycznych zachcianek!

Hasła: ?Używaj świata, póki młode lata!? ?...jedz, pij i... popuszczaj pasa!? ?Na zdrowie!? ? już poważnie sepleniąc od nadmiaru wypicia... ... są niejako wzajemnym dopingiem do nieumiarkowania, ale czyny, które następują w konsekwencji, są niegodne życia człowieka!

Więcej…
 
Zazdrość - Jelesi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   

ZAZDROŚĆ ... to nic innego, jak tylko HAMULEC ? największy ? wszelkiego rozwoju duchowego człowieka uwikłanego w sieć tego grzechu...

.. to TRUCIZNA, zatruwająca każdą pozytywną myśl człowieka; bo zawsze jego dobre chęci okazują się za słabe i giną, gdyż... nie są w stanie przebić się przez okalające go skorupy zazdrości...

... to BAKTERIA ? zawsze szkodliwa, destrukcyjna, osłabiająca... ale nie wnosząca nic pozytywnego, umacniającego, budującego...

Można by rzec, że ? u początków ? to właśnie część Duchów pozazdrościła pozycji Boga, czego skutkiem był bunt, odstępstwo i rozłam na wieczność. To niejako był początek tej ?lawiny zazdrości? toczącej się i spadającej do dziś!
? Czy zazdrosna żona pozwoli rozwinąć się mężowi i okazać życzliwość ?po swojemu?, jeśli ona zawsze dopatruje się czegoś (czego nie ma) i zawsze podejrzliwie odbiera najmniejsze gesty serdeczności wobec innych z jego strony?
? Czy zazdrosny mąż dostrzeże to, że żona usiłuje mu się przypodobać nie tylko dobrym prowadzeniem domu, lecz i fryzurą, wyglądem, gestem? Nie! Bo on zawsze ma w podtekście: ?dla kogo ona tak się pindrzy????
? W miejscach pracy...

Więcej…
 
Nieczystość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   

Wiele wolnych chwil spędzam nad brzegiem oceanu. Szum fal, zorze zachodzącego słońca, cisza... sprzyjają zadumie i refleksji. Jedna z nich ? najczęstsza ? to pytanie: dlaczego na tej plaży jest zawsze tak dużo śmieci wyrzucanych przez wodę?

Błękit czystej wody. Nieustanny jej ruch. Pod powierzchnią tętniące, bardzo bogate życie.
Każdego dnia woda ta jednak ?wypluwa? wiele niepotrzebnych jej rzeczy ? nieczystości ? by więcej nie zatruwały istniejącego tam życia.
Konkluzja z tego jest jedna: nieczystość nie sprzyja życiu! Wręcz przeciwnie, zatruwa je! Należy więc czynić ? co tylko jest możliwe ? by się jej pozbywać, ?wypluwać?...; by życie mogło toczyć się dalej i rozwijać.

Więcej…
 
Nienasycona chęć posiadania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   

Gdzie jest granica ?potrzeb? ziemskich człowieka?
Mieć! Mieć zawsze więcej, niż się ma teraz! Ten ciągły niedosyt ?miecia? wywołuje nieustanne niezadowolenie, pożądanie... bardzo niezdrową rywalizację pomiędzy ludźmi...


Człowiek ciągle gromadzi, nie zastanawiając się, czy coś z tego będzie mógł zabrać ?na drugą stronę?, a nawet czy to nie utrudni mu tego przejścia. Nie myśli nawet przez chwilę, że prawdziwą wartością jest odczytywanie w naturze ludzkiej szlachetnych dążeń i ich popieranie, ??że nic oprócz ducha nie jest godne podziwu i że wobec jego wielkości nic nie jest wielkie?.

Czemu jest tyle ?oddaleń? człowieka od człowieka? Bo zazdrość ? jeden z czynników chciwości ? jest większa niż miłość, przyjaźń...

Chciwość ma też swoje ścisłe powiązania z pychą... z chęcią, by ?patrzeć z góry? na innych. Chciwość była i jest ?motorem?:
? niewolnictwa i przemocy,
? wojen i morderstw, ? wszelkich przejawów grabieży i złodziejstwa,
? wyłudzeń i oszustw,
? niszczenia uczuć ludzkich.

Ileż to nieszczęść spłynęło na ludzkość...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6