Misjonarze piszą
"Ty jesteś Skałą..." PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
sobota, 03 listopada 2007 20:49

Misjonarze pisząParafia Roma chyba nieprzypadkowo nosi taką nazwę i ma za patronów świętych Piotra i Pawła. Katolicy w tej parafii stanowią zdecydowaną większość i są to ludzie zasadniczo mocno związani z Kościołem. Nie znaczy to, że nie brakuje problemów.

W każdej z wiosek można spotkać przedstawicieli różnych sekt, którzy próbują wielu sposobów, aby powiększyć swoje grono i znaleźć nowych wyznawców.

Nie tak dawno w wiosce Suambokum sołtys, który jest adwentystą dnia siódmego, zorganizował tygodniowe werbowanie nowych członków. Trzeba zaznaczyć, że adwentyści są sektą najbardziej wrogo nastawioną do Kościoła katolickiego.

Do wioski przyjechał pastor po przeszkoleniu w Australii. Przywiózł ze sobą potężne nagłośnienie, które było słychać ...

Więcej…
 
Intencje mszalne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
wtorek, 09 października 2007 17:46

Misjonarze pisząZwyczaj zamawiania intencji mszalnych w Papui dopiero raczkuje, ale powoli Papuasi zaczynają się go uczyć, choć nie zawsze do końca chcą zrozumieć ideę tych intencji.

Pewnego razu przyszedł do mnie mężczyzna, którego pierwszy raz widziałem w parafii i wręczył mi kopertę mówiąc, że chce abym odprawił Mszę św. i że w środku jest wyjaśnione, w jakiej intencji. Otworzyłem kopertę, w której była kartka wraz ze skromną ofiarą.

Wyjaśnienie, o co mam się modlić, było zaskakujące. Okazało się, że wkrótce jest losowanie loterii fantowej, w której główną nagrodą jest samochód. On kupił 3 losy i chce, aby na któryś z tych losów padła główna wygrana. Powiedziałem mu, że dla mnie jest to kult cargo i ja w takiej intencji nie odprawię Mszy św. Mężczyzna niepocieszony ...

Więcej…
 
Pierwsi wychowawcy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
czwartek, 27 września 2007 21:03

Misjonarze piszą
Ojcowie, bo o nich tu mowa. Z moich obserwacji, doświadczeń wynika, że w "wydaniu" Papuasów okazanie ojcowskich uczuć jest wręcz poniżające i odbierane jako słabość mężczyzny.

Jeszcze wobec małych dzieci, płaczących, tulących się, chorych, jest to tolerowane. Natomiast, gdy dziecko wkracza już w wiek szkolny, staje się wręcz niedopuszczalne! Od tego jest przecież matka!

Ojciec, mężczyzna ma hartować dziecko, a nie "rozmiękczać" je uczuciami. To tabu kulturowe papuaskich klanów. Naprawdę, niewielu ojców zdobywa się na to, by zmienić pieluchę dziecku, gdy matki nie ma w pobliżu. Zazwyczaj wołają na pomoc inne kobiety. Ojciec natomiast oddaje dziecku kęsek dobrego jedzenia.

Na wyspie Aua, ubogiej w ogrody, ojcowie zaspakajają ...

Więcej…
 
Personel medyczny w Papui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
piątek, 07 września 2007 11:11

Misjonarze piszą
Jeżeli chodzi o personel medyczny, problemem nie jest tylko brak wystarczającej ilości pielęgniarek czy lekarzy. Choć tych drugich jest w kraju za mało - nie można tego powiedzieć o pielęgniarkach.

Czasami jak się wejdzie na oddziały szpitala w Wewak okazuje się, że na sali jest więcej pielęgniarek niż chorych, dlatego, że szpital często przyjmuje tylko najcięższe przypadki.

Poza tym pielęgniarki jedynie podają chorym lekarstwa, zmieniają opatrunki bądź podłączą jakiś sprzęt medyczny, który jeszcze cudem działa. Nic więcej przy chorym nie zrobią, stąd każdy chory ma na okrągło przy sobie tzw. wasmanów, czyli opiekunów (z rodziny), którzy śpią ...

Więcej…
 
Tuż po wyborach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
wtorek, 31 lipca 2007 08:11

Misjonarze pisząLipiec tu upłynął w "wariactwach" wyborów, na które może być stać jedynie tych ludzi. A już dopełnieniem było to, co stało się tuż po ogłoszeniu wyników.

"Wróciło stare"... Choć większość idzie w zaparte, że nie oni przyczynili się do tego. Ale moim komentarzem było: "...Wy nie potrzebujecie Lidera, tylko jego pieniędzy! Bo nawet jeśli wybierzecie, to czy będziecie go słuchać? Nie! Będziecie tylko siedzieć i krytykować, co powinien jeszcze zrobić dla was a nie zrobił! I tak wam ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 17