Co zostało z tamtych dni PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. SAC WD   

Sięgając w przeszłość często budzimy demony, które wolelibyśmy, aby pozostały w ukryciu, albo odeszły w zapomnienie, lub za którymi tęsknimy ? których nam brak.

Zderzenie kultur lub cywilizacji zawsze niosło za sobą zniszczenia, ale i zmiany będące zarzewiem rozwoju. Ucierpieli Egipcjanie, Persowie, Grecy i Rzymianie. Dostali po grzbiecie Majowie, Aztekowie, Inkowie, Indianie również nie zostali oszczędzeni. Przemijali jedni, inni zaczynali swoje ?pięć minut? w historii. Jedni nie mieli wyjścia i musieli się zmienić, lub odejść, a drudzy dokonując dzieła zniszczenia często nieświadomie przyjmowali elementy tego z czym walczyli. Ówczesne ?Pax Romana?, ?Pax Espaniana, Americana,? etc. rozpoczynały coś, co i tak pewnie by nastąpiło, tylko, ze może znacznie spokojniej. (Kiedyś Hieraklit powiedział:  ?panta rei? i chyba coś w tym może i by było, zwłaszcza w procesie spotykania i przenikania się różnych usposobień i kultur.

Wielkie dzieło zmian cywilizacyjnych nie oszczędziło również i takiego zakątka jak Papua Nowa Gwinea. Nawet współczesna wrażliwość na wartości innych kultur i chęć zachowania ich w nieskazitelnej formie nie jest w stanie powstrzymać idących zmian. Więc i papuaska tradycja została nieźle przeczesana. W zderzeniu ze współczesną cywilizacją nie miała ona wielkich szans.

Więcej…
 
Pomoc misjonarzom w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Siwiec SAC   

InformacjeTrzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię dotarło również do Papui Nowej Gwinei. Zalało błotem naszą stację misyjną w Boram (Wewak). Misjonarzom nic się nie stało, są tylko znaczne szkody materialne.

Prosimy zatem o szczególną modlitwę, o siłę dla misjonarzy i Papuasów przy uporządkowaniu zniszczeń.
Sytuacja ta pociągnie za sobą znaczne wydatki, gdyż zniszczone zostały samochody, wyposażenie domu i kaplicy, a także częściowo niedawno wyremontowanego kościoła. Prosimy zatem o ewentualne wsparcie materialne, za które już teraz serdecznie dziękujemy.

Zainteresowanych pomocą dla naszych Współbraci informujemy, iż zostało utworzone konto, na które można wpłacać ofiary na ten cel.

Nr konta PL  36 1240 1213 1111 0010 3859 9551  z dopiskiem Tsunami

Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego

 
Tsunami w PNG c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   


Dziś w sklepach szukałem jakiegoś sejfu, by nasze dokumenty, paszporty i pieniądze miały bezpieczne miejsce. Niestety, jak przyszło do zamontowania - brakło wiertarki, by wywiercić dziury w betonie, by go przymocować. Stara wiertarka, jak i wszystkie narzędzia i przedłużacze - wszystko zalane.

Tak więc w pierwszym rzędzie musimy kupić narzędzia, by można było dalsze remonty przeprowadzić - bez tego ani rusz.
A potem powoli, powoli jakoś wyjdziemy - mam nadzieję - na jakąś prostą ścieżkę.

Mój samochód, jak i drugi, którego używaliśmy, stoją w warsztacie. Gdyby nie było płotu przy naszym ogrodzeniu, woda porwałaby moje autko i wylądowałoby w rowie ? bagnie - wypełnionym szlamem po pas. Zepsuty jest alternator, akumulator, regulator napięcia i woda niestety, dostała się do filtra powietrza i dalej, do całego systemu. Mam nadzieję, że ruszy po naprawie, ale nie wiem jak długo pochodzi - wszak miał juz 15 lat i już prawie kwalifikował się do kasacji. Rdza wszędzie go jadła, a teraz, po kąpieli w słonej wodzie, trudno powiedzieć jak długo i czy w ogóle ?podycha?.

Więcej…
 
Tsunami w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   

Drodzy Współbracia, Przyjaciele i Współpracownicy Misji, Bracia i Siostry!
12-go marca w piątek wieczorem do Papui Nowej Gwinei dotarło tsunami, które było efektem trzęsienia ziemi w Japonii. Informacja o możliwości nadejścia tsunami była podana dopiero godzinę przed nadejściem fali.

Nie powiedziano, że fala się zbliża, tylko że trzeba czuwać, bo może nadejść. Toteż kiedy o godzinie 22.15 czasu papuaskiego (13.15 czasu polskiego) nadeszła fala tsunami zalewając i niszcząc wszystko co napotkała na swej drodze czuliśmy się mimo wszystko trochę zaskoczeni. Było zbyt mało czasu, żeby wszystko zabezpieczyć. Woda z ogromną siłą dostawała się wszędzie. Niosła ze sobą wszystko co zabrała po drodze. Konary drzew, śmieci, błoto itp. Było słychać krzyki uciekających ludzi, szczególnie matek z dziećmi.

Opodal nas jest szpital. Podczas ewakuacji jed

 en z pacjentów zmarł. Był to młody chłopak ze szkoły średniej. W innej części słychać płacz. Ktoś mówi, że to chyba już koniec świata. Fala sięgała od 1,5 do 1,8 metra wysokości.

Dopiero kiedy po kilku godzinach zaczęła opadać i zaczęło się rozwidniać można było zobaczyć skutki. Wiele zniszczonych domów. Duże uszkodzenia szpitala. Połamane i powywracane drzewa. Łódki, które były na plaży przeniesione w głąb lądu.

Nasz dom również został zalany. Zniszczone zostały wszystkie narzędzia, które z trudem skompletowaliśmy, jak wiertarka Bosch, pila elektryczna i inne. Zniszczony został cały sprzęt muzyczny jak: kolumny, wzmacniacz, mikrofony, przewody , gitary. Zniszczona jest kosiarka. Materace i łóżka w pokojach. Biuro parafialne. Wszędzie błoto - szlam i smród.
Zniszczeniu uległy dwa samochody. Jeden ks. Pawła, a drugi parafii Roma Warabung. Bardzo poważnie została uszkodzona łódka ks. Pawła, która była przycumowana na plaży.

Więcej…
 
Nowy rok szkolny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Kiedy w Polsce zaczynają się ferie zimowe, tutaj w Papui, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dziwne, no nie???? Ale czemu się dziwić, skoro ten kraj leży na drugiej półlkuli i można by powiedzieć, że stoi na glowie :)

System szkolnictwa nie jest zbyt skomplikowany: szkoła podstawowa to klasy od 1-8, szkoła średnia to klasy 9 -12.

Potem to już albo studia, albo przyuczenie do zawodu, albo college. Niestety, od pierwszej klasy aż po ostatni szczebel zdobywania wiedzy rodzice dzieci i młodzieży muszą płacić czesne za szkołę. Z pozoru nie są to duże kwoty, ale niestety ludzie żyjący w Papui nie mają stałych dochodów, rodziny są wielodzietne i często ze względów finansowych nie mogą zostać uczniami/studentami jakby sobie tego życzyli.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 10