Tematy
Pomoc misjonarzom w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Siwiec SAC   
piątek, 18 marca 2011 20:04

InformacjeTrzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię dotarło również do Papui Nowej Gwinei. Zalało błotem naszą stację misyjną w Boram (Wewak). Misjonarzom nic się nie stało, są tylko znaczne szkody materialne.

Prosimy zatem o szczególną modlitwę, o siłę dla misjonarzy i Papuasów przy uporządkowaniu zniszczeń.
Sytuacja ta pociągnie za sobą znaczne wydatki, gdyż zniszczone zostały samochody, wyposażenie domu i kaplicy, a także częściowo niedawno wyremontowanego kościoła. Prosimy zatem o ewentualne wsparcie materialne, za które już teraz serdecznie dziękujemy.

Zainteresowanych pomocą dla naszych Współbraci informujemy, iż zostało utworzone konto, na które można wpłacać ofiary na ten cel.

Nr konta PL  36 1240 1213 1111 0010 3859 9551  z dopiskiem Tsunami

Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego

 
Nowy rok szkolny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 06 marca 2011 20:43

Kiedy w Polsce zaczynają się ferie zimowe, tutaj w Papui, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dziwne, no nie???? Ale czemu się dziwić, skoro ten kraj leży na drugiej półlkuli i można by powiedzieć, że stoi na glowie :)

System szkolnictwa nie jest zbyt skomplikowany: szkoła podstawowa to klasy od 1-8, szkoła średnia to klasy 9 -12.

Potem to już albo studia, albo przyuczenie do zawodu, albo college. Niestety, od pierwszej klasy aż po ostatni szczebel zdobywania wiedzy rodzice dzieci i młodzieży muszą płacić czesne za szkołę. Z pozoru nie są to duże kwoty, ale niestety ludzie żyjący w Papui nie mają stałych dochodów, rodziny są wielodzietne i często ze względów finansowych nie mogą zostać uczniami/studentami jakby sobie tego życzyli.

Więcej…
 
Polskie spotkanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 06 marca 2011 20:32

Stało się już "wiekową tradycją", że po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy to już wszyscy wrócą z buszu do swoich "pokoi" w mieście Wewak, spotykamy się razem na wspólnej wigilii.

Przed 8 laty, kiedy po raz pierwszy w niej uczestniczyłem bylł nas w porywach do 20 osób, o ile pamięć mnie nie myli (masło i cholesterol robią swoje:)). W tym roku było nas zaledwie 7. Część z misjonarzy wyjechała z Papui po "nastu", czy też więcej latach pobytu ze wzgledów zdrowotnych, bądź też zostali oddelegowani do pracy w Polsce czy innych krajach na całym świecie.

Tydzień wcześniej odbyła się polska wigilia, na którą zaproszeni zostali wszyscy Polacy pracujący w Papui Nowej Gwinei. Spotkanie odbyło się w sąsiedniej prowincji Madang, na które to zjechało ponad 50 rodaków. 

Więcej…
 
Pojednanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 20 lutego 2011 18:24

Słyszałem gdzieś takie powiedzenie: ?Ojciec dobry, matka dobra, a dzieci...?. Czasami taka rzeczywistość występuje i tutaj, w naszej parafii.

Mam w Mandi dwie dobre liderki kościelne i członkinie Legionu Maryi. Niestety między ich dziećmi zdarzyło się coś strasznego ? pewnego dnia syn jednej zgwałcił córkę drugiej. Jedna z liderek była w pobliskim domu, kiedy chłopak zaciągnął dziewczynę w krzaki. Tak więc nakryła go na gorącym uczynku. W złości po tym, co się stało, po dyskusji z całą rodziną strona pokrzywdzona (krewni dziewczyny) postanowiła tego chłopaka oddać w ręce policji. Matka i rodzina chłopaka chciała go wziąć w obronę i rozwiązać to na poziomie sądu wioskowego i pieniężnej rekompensaty. Jednak matka dziewczyny się nie zgodziła i, jak zwykle tu jest, zaczęły się kłócić, ?obrzucać błotem? i pewno gdyby ich inni nie powstrzymali doszłoby do rękoczynów.

Więcej…
 
Zakończenie roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 09 stycznia 2011 19:22

Wraz z końcówką roku kalendarzowego zbiega się w kościele papuaskim zakończenie rocznej pracy poświęconej przygotowaniu dzieci i młodzieży do sakramentów I Komunii Świętej i bierzmowania.

W tym roku na Kairiru I Komunię Świętą przyjęło 353 osoby, a sakrament bierzmowania 412 kandydatów.

Było to wielkie przeżycie w sercu każdego, który po raz pierwszy w przyjął Jezusa w Komunii Świętej, jak i w sercu tych osób, które otrzymały z rąk ks. bp Anthony Burggess'a sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

Chyba jeszcze nie było takiego roku, by tak wielka liczba osób przystąpiła do tych sakramentów. A ja wraz z nimi wszystkimi cieszę się ich radością.

Ks. Paweł Kotecki SAC

 
Wizyta z Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Paweł Kotecki SAC   
piątek, 17 grudnia 2010 21:57

W prawie naszego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego /Księża i Bracia Pallotyni/ jest zapis, iż przełożony powinien przynajmniej raz podczas swojej kadencji odwiedzić wszystkie miejsca gdzie żyją i pracują pallotyni należący do jego prowincji. I tak się też stało u nas. Nasz ksiądz Prowincjał Kazimierz Czulak doleciał do nas, do Papui Nowej Gwinei, 30 listopada w godzinach wieczornych. Zmęczony, niewyspany, ale szczęśliwy ze już jest na miejscu.

W tym roku obchodzimy jako pallotyni skromny jubileusz naszej pracy i obecności na ziemi papuaskiej. 20 lat minęło od momentu kiedy to dwaj polscy pallotyni ks. Krzysztof Morka i ks. Marian Wierzchowski postawili pierwsze kroki na Rajskiej Wyspie. I tak w przeciągu 20 lat przewinęło się przez ten kraj 10 pallotynów, którzy przez dłuższy bądź krótszy okres czasu głosili Ewangelie na papuaskiej ziemi. Tak wiec nasz skromny jubileusz i jego celebracje wpletliśmy w program wizytacji ks. Prowincjała.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 68