Tematy
Kim naprawdę jestem? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 05 grudnia 2010 21:09

W jednym z polskich filmów, który nota bene bardzo lubię, podczas wywiadu pada niespodziewanie pytanie: ?Powiedz mi, kim tak naprawdę jesteś, Panie N. N".

Trudno pisać o sobie samym, lepiej pisze się o innych, o swoich doświadczeniach czy też sytuacjach, których człowiek z premedytacją czy też przez czyste zrządzenie losu był świadkiem. Ale o sobie? Nigdy nie pisałem pamfletu na swój temat, więc proszę wybaczyć wszelkie uchybienia, które przez nieuwagę, nie z zamysłu, mogą się pojawić.

Mężczyzna, lat 35; 1,98 wzrostu. Wagę pominę. A tak naprawdę i przede wszystkim to kapłan od 10 lat, pallotyn. Swoją przygodę kapłańskiego życia rozpocząłem w polskiej parafii Międzyrzecz, gdzie spędziłem dwa piękne lata. Rok przebywałem w Szkocji w Livingston, gdzie pod bacznym okiem tutora, ks. Jurka Suszko SAC i nauczycieli ze Stevenson College stawiałem pierwsze kroki w języku angielskim oraz w pracy parafialnej, posługując się innym językiem niż polski. Przy okazji pozdrawiam gorąco wszystkich, moich dawnych parafian, z którymi dzieliłem radości i smutki.
Po tym przygotowaniu wyleciałem do Papui Nowej Gwinei, do której dotarłem... ... 3 listopada 2003 roku. Minęło już prawie 7 lat od czasu, gdy przybyłem do miejsca, dźwięcznie nazwanego ?Rajską Wyspą".

Więcej…
 
Ach, te emocje! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
niedziela, 14 listopada 2010 22:01

Nie potrzeba długich obserwacji, aby zauważyć jak dużą rolę odgrywają emocje w życiu Papuasów. Wystarczy pójść na spotkanie grupy charyzmatycznej, aby ujrzeć jak wpadają w trans i uniesienie.

Pewnego razu, będąc jeszcze w Chimbu, pojechałem do jednej z filii, aby odprawić Mszę Świętą dla grupy charyzmatycznej. Przed Mszą św. usiadłem, aby wysłuchać spowiedzi i w pewnym momencie usłyszałem jak ktoś strasznie płacze. Wyszedłem przed kaplicę, aby sprawdzić co się stało i zobaczyłem stojącego wśród grupki ludzi mężczyznę w średnim wieku, zanoszącego się płaczem - aż łzy szerokim strumieniem lały mu się po policzkach. Pytałem stojących obok: co mu się stało, czy może mu ktoś umarł. Na to jedna z osób odpowiedziała: ?Nie, Ojcze, on został przyjęty do grupy charyzmatycznej i w ten właśnie sposób cieszy się z tego zaszczytu".

Więcej…
 
Remont kościoła na Kairiru PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 19 października 2010 18:33

Ów kościół jest kościołem centralnym dla parafii Kairiru. Dwa razy do roku wszyscy parafianie, nawet z najdalszych zakątków parafii, gromadzą się w nim: Boże Ciało i Święto Patrona - św. Marcina. Na co dzień służy on pracy duszpasterskiej prowadzonej w 11 wioskach oddalonych od kościoła o 2 godziny marszu. Bardzo długo nie były przeprowadzane w nim prace remontowe z wielu przyczyn. Słona woda, deszcze, termity robią swoje i nastała chwila, by coś zrobić, by przywrócić mu dawną świetność.

Zaczęliśmy prace remontowe od dachu. Blacha, którą kościół jest pokryty, powinna być błyszcząca o kolorze srebra. Była ruda ze względu na wszędobylską rdzę. Niektórych miejsc, których nie byliśmy w stanie uratować, wymieniliśmy i pokryliśmy nową blachą. Pozostałe części dachu pomalowaliśmy farbą, która ma zabezpieczyć blachę teoretycznie na następne 10 lat. W praktyce, to się zobaczy. Na czas obecny pół pokrycia dachowego jest pomalowane, następna część w najbliższym czasie zostanie ukończona. 60 litrów farby czeka na mnie, bym załadował na łódkę i zawiózł na Kairiru. Tak więc, po 30 latach dach kościoła znów będzie błyszczał w blasku słońca czy podczas pełni księżyca w nocy

 

Więcej…
 
Orędzie Benedykta na Światowy Dzień Misyjny 2010r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Benedykt XVI   
wtorek, 19 października 2010 18:25

Drodzy bracia i siostry!

Październikowe obchody Światowego Dnia Misyjnego stanowią dla wspólnot diecezjalnych i parafialnych, instytutów życia konsekrowanego, ruchów kościelnych i dla całego ludu Bożego okazję do odnowionego zaangażowania w głoszenie Ewangelii i nadania działalności duszpasterskiej głębszego rozmachu misyjnego.


To doroczne spotkanie zachęca nas do głębszego przeżywania spotkań liturgicznych i katechetycznych, charytatywnych i kulturalnych, przez które Jezus Chrystus gromadzi nas przy stole swojego Słowa oraz Eucharystii, abyśmy mogli zakosztować daru Jego obecności, uformować się w Jego szkole i coraz bardziej świadomie żyć w zjednoczeniu z Nim, Nauczycielem i Panem. On sam mówi nam: ?Kto (...) Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie? (J 14, 21). Tylko to spotkanie z Miłością Bożą, która zmienia naszą egzystencję, może sprawić, że będziemy żyć w komunii z Nim i między sobą oraz dawać braciom wiarygodne świadectwo, uzasadniając nadzieję, która jest w nas (por. 1 P 3, 15). Wiara dojrzała, pozwalająca po synowsku zawierzyć całkowicie Bogu, karmiona modlitwą, rozważaniem słowa Bożego oraz zgłębianiem prawd wiary stanowi warunek krzewienia...

 

Więcej…
 
Bójka w kościele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
poniedziałek, 04 października 2010 20:15

Nie w każdą niedzielę parafianie mają możliwość uczestniczenia we Mszy św. Nie we wszystkie miejsca gdzie są kościoły na terenie parafii, ksiądz jest w stanie dotrzeć. Aż tak święty to jeszcze nie jestem by mieć dar bilokacji:)

Podczas nieobecności księdza, przeszkoleni ludzie świeccy prowadzą w niedzielę nabożeństwo słowa. I otóż, w jednej wiosce, Bam na wyspie Mushu, pewnej niedzieli nabożeństwo przebiegało bez żadnych zakłóceń. Po ogłoszeniach i po "Pan z Wami..." jeden z parafian zaczyna zwijać się z bólu. Otóż młody chłopak przyłożył mu w głowę kawałkiem belki, którą miał pod ręka.

Więcej…
 
Drodzy bracia i siostry PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Gilberto Orsolin SAC   
poniedziałek, 04 października 2010 20:03

Stoimy u progu XX Zebrania Generalnego. Jego zasadniczym i głównym tematem jest misyjność. Ten temat podejmuje też Pallotyńska Niedziela Misyjna.

Z tego powodu zapraszam Was do wspólnotowego i osobistego radosnego świętowania życia na naszych misjach pallotyńskich.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 68