Tematy
Tak to się zaczęło... 20 lat temu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Księża Pallotyni   
poniedziałek, 01 lutego 2010 08:20

Nowinki1 lutego 1990r.

Data ta - Wigilia Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni - wyznaczać będzie początek Pallotynów z Polski w historii Kościoła w Nowej Gwinei.

30 stycznia wraz z ks. Marianem wylądowaliśmy w Port Moresby, gdzie 31 dołączył do nas ks. Kuraciński i ks. Gwarek, z którymi dzisiaj po raz pierwszy postawiliśmy nasze stopy na ziemi należącej do Diecezji Wewak, która od dziś staje się naszą ziemią obiecaną, do której wyprowadził nas Pan Bóg z Polski. Na lotnisku witał nas bardzo serdecznie nasz nowy biskup Ray Kalisz wraz z księżmi i braćmi pracującymi w tej diecezji. Po przyjeździe do Stacji Biskupiej - kolacja i rekreacja.

 
Zaproszenie do Galerii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 13 stycznia 2010 13:30

Informacje


W Galerii znajdziesz nowe zdjęcia obrazujące życie i pracę misjonarzy. Jeżeli zauroczyły Cię krajobrazy Papui, poszukaj w Galerii nowych zdjęć.

Zapraszamy do oglądania zdjęć tych nowych i tych trochę starszych, ale na pewno bardzo ciekawych.

Zapraszamy do galerii

 
Bierzmowanie - Sakrament mocy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
poniedziałek, 04 stycznia 2010 10:34

Misjonarze pisząZ pobieranych kiedyś nauk i z doświadczenia, które nabywam, wynoszę, że człowiekowi zawsze towarzyszyły ciągotki i chęć dążenia, by: mieć większą moc, siłę: podbijać, zdobywać, odkrywać, panować nad światem czy nad drugim człowiekiem.

I człowiek czynił wszystko, by tego dopiąć i osiągnąć ? "Pierwotny mechanizm życia?.
Ludożerstwo rytualne, dokonywane przez przodków tych, wśród których ? ze zrządzenia Bożego ? przyszło mi pracować, miało właśnie to na celu: zjeść niektóre narządy pokonanego, by przez to pozyskać jego siłę i moc. I stać się jeszcze silniejszym.

Pracując kiedyś nad rzeką Sepik, szukałem motywów ich "krwawego? rytuału inicjacji, któremu poddawani byli niemalże wszyscy mężczyźni, a w jednej wiosce (Werman) nawet i kobiety. Polegało to na kilkutygodniowym odizolowaniu kandydatów, nacinaniu ich skóry ...

Więcej…
 
Pamięć o zmarłych w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
poniedziałek, 14 grudnia 2009 10:51

Z życia misjonarzyListopad jest okazją, aby uczyć Papuasów chrześcijańskiej pamięci o zmarłych, gdyż w tym elemencie papuaskiego życia szczególnie mocno wychodzą ich pogańskie zwyczaje.

Tylko w nielicznych wioskach można spotkać cmentarze - zazwyczaj zmarli chowani są w pobliżu ich domów, a pamięć o zmarłych kończy się dla wielu w momencie kiedy zapłacą odszkodowanie za zmarłego czyli tzw. baim het ("kupienie głowy?).

Kilka tygodni temu zostałem poproszony o odprawienie pogrzebu w jednej wwiosek w parafii Warabung. Okazało się, że jeden z krewnych zmarłej (członek jednej z sekt) bardzo się przeciwstawiał, abym przyszedł ...

 

Więcej…
 
Modlitwa o Boże Miłosierdzie dla świata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 25 listopada 2009 21:32

Modlitwa za misjonarzyO Boże wielkiego miłosierdzia, Dobroci nieskończona, oto dziś cała ludzkość woła z otchłani nędzy swojej do miłosierdzia Twego, do litości Twojej, o Boże, a woła potężnym swym głosem nędzy. Boże łaskawy, nie odrzucaj modlitwy wygnańców tej ziemi.

O Panie, Dobroci niepojęta, który znasz na wskroś nędzę naszą i wiesz, że o własnych siłach wznieść się do Ciebie nie jesteśmy w stanie ? przeto Cię błagamy, uprzedzaj nas łaską swoją i pomnażaj w nas nieustannie miłosierdzie swoje, abyśmy wiernie ...

Więcej…
 
Wichura w parafii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks Jan Rykała SAC   
niedziela, 15 listopada 2009 22:38

Z życia misjonarzyW ostatnią niedzielę, w nocy, nawiedziła naszą parafię wichura. Wieczorem wracałem do domu i dobrze, że nie jechałem zbyt szybko, bo kiedy wyjechałem zza zakrętu na ostatnią prostą, niedaleko kościoła parafialnego, drogę zagrodziło mi złamane drzewo. Na szczęście udało mi się wyhamować, zawrócić i okrężną drogą dojechać do domu.

Następnego ranka oczekiwała mnie jednak dalsza część historii z ostatniej wichury. Zadzwonił do mnie jeden z moich liderów z kościoła filialnego w Perigo informując mnie, że wielkie drzewo zawaliło się na kościół i są duże zniszczenia. Czym prędzej więc wsiadłem w samochód i pędzę. W głowie przechodzą mi różne obrazy: kościół zniszczony doszczętnie, częściowo itp. Wyobrażałem sobie też to drzewo, które spadło i tak dojechałem do kościoła filialnego, który jest około 5 km od kościoła parafialnego.

Zobaczyłem mnóstwo ludzi, z których część zajęta była ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 68