Tematy
Wszystkich Świętych w Papui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 14 listopada 2009 21:29

Z życia misjonarzyW Papui Nowej Gwinei zmarli otaczani są wielkim szacunkiem przez mieszkańców wyspy. Bardziej chyba zmobilizowani przez strach przed duchem zmarłego niż z wyższych pobudek.

Mimo to uświadamiają sobie, że naszym zmarłym bliskim nie tyle pomagają tradycyjne rytuały przodków takich jak baim het czy też setki świń zabijanych by uczcić zmarłego, ale modlitwa.

W niektórych miejscach stało się już tradycją, że na cmentarzach (często jeszcze pochówek dokonuje się tuż przy domu, a nie na cmentarzu) w miesiącu listopadzie sprawowana jest Msza św w intencjach zmarłych bliskich. Cmentarze są proste, bez okazałych pomników i tysięcy kwiatów. W sklepie w "mieście" graniczy z cudem ...

 

Więcej…
 
Procesje październikowe w Romie i w Warabung PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
wtorek, 10 listopada 2009 08:18

Misjonarze pisząJak co roku w miesiącu październiku w obu moich parafiach, Roma i Warabung, odbyły się procesje z figurką Matki Bożej. W parafii Roma ludzie wędrowali w poszczególnych wioskach od rodziny do rodziny, chociaż właściwsze byłoby stwierdzenie, że była to wędrówka od klanu do klanu.

W parafii Warabung, która podzielona jest na 4 większe wspólnoty skupiające po kilka wiosek, wierni wędrowali od wspólnoty do wspólnoty, zatrzymując się w każdej z nich po tygodniu.

Dla Katolików takie procesje to wielkie wydarzenie, z jednej strony podkreślają ich przywiązanie i miłość do Matki Bożej, z drugiej strony jest to okazja pokazania się wobec sekciarzy, którzy wszelkimi nawet brutalnymi sposobami próbują atakować kult Maryjny. W tym roku obyło się jednak bez ekscesów ze strony sekt, mimo że parafianie w Warabung potrafili ...

Więcej…
 
Wędrówka z Matką Bożą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 08 listopada 2009 18:33

Z życia misjonarzyMiesiąc październik jak wszędzie poświęcony jest szczególnej pamięci Matki Bożej. Tu w Papui pobożność Maryjna jest również bardzo żywa. Każdego dnia parafianie wędrowali od domu do domu by wieczorem wspólnie modlić się na różańcu. Taka już stała się papuaska tradycja.

Ale to, co wymyślili moi parafianie na ten rok, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Na jednej z wysp, tej większej, Kairiru, postanowili w ciągu jednego dnia przejść całą wyspę. Dla mnie idea granicząca z cudem. Przez środek wyspy ciągnie się góra, na której szczyt prowadzą wąskie, niebezpieczne ścieżki, często zarwane przez usuwiska ziemi po ulewnych deszczach, powalone drzewa. A z drugiej strony wyspy śmiałka wędującego pieszo ...

Więcej…
 
Śmierć bramą nowego życia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
środa, 04 listopada 2009 22:12

Misjonarze pisząMiesiąc listopad nastraja nas refleksyjnie i pomaga nam myśleć o przemijaniu, śmierci. Jest to zwykle temat, o którym nie mówimy łatwo, bo wiąże się on z cierpieniem towarzyszącym stracie naszych bliskich, przyjaciół, cierpieniem, którego jesteśmy świadkami, a nie możemy temu zaradzić i czujemy się wobec niego bezsilni.

Spróbujmy spojrzeć na to oczami wiary, bo tylko ona może nam pomóc ujrzeć światło w ciemności, sens w bezsensie i cierpieniu. Sam jestem obecnie w takim czasie kiedy rozważam te rzeczy, bo sam doświadczyłem straty kogoś bardzo bliskiego, bo 1 października zmarła moja Mama. Chociaż z jednej strony mogliśmy się tego spodziewać , jako rodzina, bo Mama od paru lat chorowała na serce, to jednak zawsze odsuwało się tę myśl na później, że to jeszcze nie teraz.

Pamiętam, kiedy żegnałem się z Mamą przy końcu lipca wracając ...

Więcej…
 
Zakończenie roku w St. Xaviers High School PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
środa, 21 października 2009 21:37

Misjonarze pisząCzasem złośliwi mówią słysząc nowinki o Papui Nowej Gwinei, że u Was wszystko stoi na głowie. I po części jest to racja. Wszak to inna półkula i patrząc od strony Europy, to nie da się ukryć, że wszystko w Papui powinno być do góry nogami.

I tak jak w Polsce powoli dobiegał końca pierwszy miesiąc nowo rozpoczętego roku szkolnego, tak w Papui, w szkołach średnich szykowało się, jego zakończenie i "małe" matury w klasach 10-tych. W naszej katolickiej szkole średniej uroczystość zakończenia roku przebiegła z pompą jak nigdy

Więcej…
 
Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Misyjny 2009 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Benedykt XVI   
sobota, 17 października 2009 21:08

Twój udział w misjach" I w jego świetle będą chodziły narody" (Ap 21, 24)
W niedzielę poświęconą misjom zwracam się przede wszystkim do was, bracia w posłudze biskupiej i kapłańskiej, a także do was, bracia i siostry Ludu Bożego, by zaprosić każdego do ożywienia w sobie świadomości nakazu misyjnego Chrystusa, do pozyskiwania "uczniów ze wszystkich narodów" (Mt 28, 19), krocząc śladami św. Pawła, Apostoła Narodów.

"Będą chodzić w jego świetle narody" (Ap 21, 24)
Celem misji Kościoła jest oświecanie światłem Ewangelii wszystkich narodów na ich dziejowym szlaku ku Bogu, aby w Nim odnalazły swoją pełną realizację i spełnienie. Powinniśmy odczuwać głębokie pragnienie i zapał, by oświecać wszystkie ludy światłem Chrystusa, które jaśnieje na obliczu Kościoła, aby wszyscy zgromadzili się w jednej rodzinie ludzkiej, pod ojcostwem miłującego Boga.

To w tej perspektywie, uczniowie Chrystusa, rozproszeni po całym świecie, pracują i poświęcają się, uginając się pod ciężarem trudów, ofiarowują swoje życie. Potwierdzam mocno wszystko to, co było powiedziane wielokrotnie przez moich czcigodnych poprzedników: Kościół nie działa po to, by rozszerzać swoją władzę albo by potwierdzać ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 68